VIANOČNÉ ZĽAVY! Až 40 % na vybrané polohovateľné stoly a ergonomické stoličky!| Predlžujeme len do 20. decembra 21. decembra alebo do vypredania zásob.
AKCIA ROKU 2024 Kúpte si stôl Expert a získajte stoličku Active v hodnote 359 € zadarmo.
Riziko ochorenia kŕčovými žilami znížite relatívne jednoduchou úpravou životosprávy. Prečítajte si, ako postupovať - a prečo sa kŕčové žily neoplatí podceňovať.
Označujeme tak ochorenie, pri ktorom dochádza k vytlačeniu žíl na dolných končatinách. Jedná sa o jednu z najrozšírenejších civilizačných chorôb - podľa odhadov trpí kŕčovými žilami asi 85 % ľudí.
Medzi hlavné rizikové faktory, ktoré sa na vzniku kŕčových žíl podieľajú, patrí:
Nadmerné sedenie - v práci, vo verejnej doprave i doma - narúša prirodzený krvný obeh. Nadbytočná krv sa zhromažďuje v dolných končatinách a tlačí na žilové steny. To vedie k ich postupnému rozšíreniu, čo sa prejavuje typickými priehlbinami viditeľnými na pokožke.
Vzniku a redukciu kŕčových žíl vám pomôže predísť predovšetkým obmedzenie sedavého stereotypu v práci. Nezáleží totiž na tom, či ste mimo kancelárie aktívny športovec - ani hodinový beh nedokáže 8 presedených hodín denne dostatočne kompenzovať (pozri ďalej).
Kŕčové žily nie sú len kozmetický problém. Ak sa neliečia, postupne sa pridáva napätie, pálenie a bolesti dolných končatín.
V pokročilom štádiu ochorenia dochádza k vzniku ťažko liečiteľných vredov predkolenia. Významne sa tiež zvyšuje riziko žilovej trombózy, ktorá môže viesť až k srdcovému infarktu, mozgovej mŕtvici alebo pľúcnu embóliu.
Aby ste boli v boji s kŕčovými žilami úspešní, je potreba potlačiť aspoň niektoré z vyššie spomínaných rizikových faktorov. Medzi účinné prostriedky patrí:
Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 75 až 110 mg, pri opuchu nôh a problémoch s kŕčovými žilami až 250 mg. Medzi významné zdroje "céčka" patria:
Obľúbeným prostriedkom na zlepšenie krvného obehu a priechodnosti ciev je extrakt z ginkgo biloby (ginkga dvojlaločného), ktorý tiež potláča tvorbu krvných zrazenín. Výťažok môžete užívať vo forme čajov alebo výživových doplnkov.
Kŕčovým žilám (a ďalším problémom - pozri článok o škodlivom sedení) zabránite pravidelným pohybom. Stačí sa napr. každých 20 minút pretiahnuť.
Ešte efektívnejšie je striedanie sedavej práce s prácou v stoji pomocou výškovo nastaviteľného stola. Umožňuje zmeniť výšku dosky s pomocou jednoduchého ovládacieho panelu a jednotlivé polohy uložiť do pamäťovej jednotky.
Na e-shope Liftor ponúkame dva typy polohovacích stolov: výrobok s 2segmentovými stolovými nohami má výškový rozsah 71 až 121 cm (a nosnosť 70 kg), výrobok s 3segmentovými stolovými nohami ponúka rozsah 58 až 123 cm (nosnosť 120 kg). Detailnejšie rozoberáme rozdiely v článkoch o rozdieloch medzi nohami s 2 a 3 segmentami a v sprievodcovi výberom výškovo nastaviteľného stola.
Pri práci v sede aj v stoji je dôležité dodržiavať zásady ergonómie:
Cirkuláciu krvi podporíte tiež nasledujúcim cvikom:
Na prekrvenie chodidiel môžete využiť tiež drevené masážne valčeky, ktoré sa používajú v reflexnej terapii.
Po celodennej námahe môžete opuchnutými nohám uľaviť ich striedavým sprchovaním (možno aplikovať aj na celé telo). Najprv končatiny zohrejte teplou vodou o teplote asi 38 °C, následne ich schlaďte studenou sprchou. Ide aj o dobré prípravné cvičenie na otužovanie a posilnenie obranyschopnosti.
Po striedavej sprche odporúčame nohy premasírovať. K masáži využite rastlinné oleje (slnečnicový, mandľový, extrakt z pšeničných klíčkov) s max. 3 až 5 kvapkami esenciálnych olejov (napr. výťažok z citróna, harmančeka alebo levandule). Dôkladnou masážou podporíte krvný obeh a prekrvenie končatín.