Jarné zľavy až 40 % na vybrané polohovateľné stoly a ergonomické stoličky!| Predlžujeme len do 3. apríla 6. apríla alebo do vypredania zásob. | Z dôvodu sťahovania sa dodacia lehota objednávok môže o niekoľko dní oneskoriť.
Ste v práci v strese? A kto nie? Chronický stres však prináša množstvo zdravotných problémov a rovnako tak znižuje produktivitu práce. Poradíme vám, ako mu predchádzať aj ako ho riešiť v momente, keď zaútočí.
Čo je to stres?
Stres je fyziologická odpoveď organizmu na na potenciálne nebezpečenstvo. Stres môže byť ako negatívny, tak aj pozitívny. Pozitívny stres sa nazýva eustres a motivuje človeka k vyšším výkonom. Poznajú ho napríklad herci, speváci, športovci. Známejší je však negatívny stres, ktorý človeka vyčerpáva, jeho výkon naopak znižuje a pri dlhodobom pôsobení sa mení na takzvaný chronický stres. Má vždy tri fázy:
Čo spôsobuje stres v práci?
Stres vyvolávajú podnety, ktoré nazývame stresory. Môžu byť vonkajšie (napríklad nepríjemný šéf, ktorý ženie zamestnancov za výkonom, toxické vzťahy na pracovisku, nahromadenie úloh alebo blížiaci sa termín odovzdania práce) alebo vnútorné (zvýšený pocit zodpovednosti za vykonanú prácu, nízke sebavedomie – „nemám na to“ a podobne). Ale ani pri práci z domova sa mu nemusíte vyhnúť. „Je potrebné mať na pamäti, že práca pri počítači síce môže vyzerať pohodlne, ale v skutočnosti môže byť veľmi stresujúca,“ upozorňuje na riziká práce na home office Mgr. Petra Štarková, psychologička a súdna znalkyňa v odbore psychológie. „Predovšetkým je táto práca osamelá - často chýbajú kolegovia a sociálny kontakt.“
Negatívny vplyv stresu
Stres je jedným z prejavov takzvaného syndrómu kancelárskych budov. Distres organizmus nadmerne vyčerpáva. Vyčerpanie sa často mení na chorobné telesné stavy, akými sú vysoký krvný tlak, rôzne poruchy imunity a steroidný diabetes. V psychickej rovine sa prejavuje poruchami spánku, úzkosťami, nesústredenosťou či neurózami. Vo výsledku navyše stres zamestnancov prináša znižujúci sa pracovný výkon, vyššiu chybovosť kvôli nesústredenosti a zvýšenú chorobnosť.
Ako stresu predchádzať?
Prevencia je vždy lepšia, ako riešenie už existujúceho problému. Všeobecne sa dá proti stresu bojovať niekoľkými maličkosťami:
4 kroky k prekonaniu akútneho stresu
Avšak, čo robiť, keď sa už stres dostaví? V prvých dvoch fázach stresu, keď vás ženie k lepším výsledkom, sa nemusíte znepokojovať a naopak využite jeho silu ako motor. Akonáhle ale ide o tretiu fázu, keď cítite, že vás stres naopak spomaľuje až ochromuje, vyskúšajte tieto štyri kroky:
Autor: Eva Suchomelová
Zdroj foto: Canva.com
Svoj pracovný čas delí medzi výuku a písanie. V rámci Pravopisnej posilňovne trénuje deti i dospelých v českom pravopise. Okrem toho už viac než dve desaťročia píše o životnom štýle, zdraví, pohybe, výžive a mnohých ďalších témach. Je tiež autorkou textov už 4 dielov literárnych maľovánok. Z toho je zjavné, že trávi mnoho času za počítačom a musí riešiť negatívne dopady sedavého zamestnania na svoje zdravie. Preto ju zaujala téma zdravej práce na počítači v kombinácii s polohovacími stolmi.