VIANOČNÉ ZĽAVY! Až 40 % na vybrané polohovateľné stoly a ergonomické stoličky!| Predlžujeme len do 20. decembra 21. decembra alebo do vypredania zásob.
AKCIA ROKU 2024 Kúpte si stôl Expert a získajte stoličku Active v hodnote 359 € zadarmo.
Polohovacie stoly sa tešia obľube medzi živnostníkmi, menšími firmami aj korporátmi. Nie nadarmo: striedavá práca postojačky a sediac zlepšuje pozornosť a pomáha uľaviť od bolesti chrbtice a ďalších neduhov. Než ale nastaviteľný stôl kúpite, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov. V opačnom prípade zaplače vaše zdravie aj peňaženka.
Náš životný štýl sa v posledných rokoch výrazne zmenil. Zatiaľ čo naši predkovia sa kvôli obžive museli fyzicky namáhať – ešte v polovici 60. rokov minulého storočia sa manuálnou prácou živila približne polovica populácie – dnes pracuje veľká časť z nás z pohodlia kancelárie.
Sedenie nás, ale nesprevádza iba v práci. Holdujeme mu i v osobnom voľne, napríklad pri večernom pozeraní televízie – a ďalšie hodiny, týždeň čo týždeň, presedíme v aute a MHD. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trávi posediačky veľkú časť života 60 – 85 % dospelej populácie.
Problém je, že stovky rokov evolúcie prispôsobili naše telá k intenzívnemu pohybu. Na technologický pokrok sme sa skrátka ešte nestihli adaptovať a čo viac, škodí nám. Podľa štúdie zverejnenej v roku 2010 v periodiku Medicine & Science in Sports & Exercise sa s množstvom ,,presedenej“ doby zvyšuje riziko rozvoja srdcovocievnych ochorení.
Volanie odbornej verejnosti po (akejkoľvek) fyzickej aktivite sa spravidla nestretne s úspechom: pretrvávajúce zdravotné problémy riešia ľudia často až vo chvíli, kedy im bolesť nedovolí dôjsť do práce.
Ako vhodnú prevenciu mnoho lekárov odporúča výškovo nastaviteľné stoly. Častá zmena pracovnej polohy (postojačky a posediačky) okrem iného posilňuje stred tela, uľaví od chronických bolestí chrbtice a zabraňuje ich prehĺbeniu. Práca postojačky pomáha spaľovať nadbytočné kalórie a doložený je aj jej pozitívny vplyv na produktivitu.
Výškovo nastaviteľné stoly si našli svoje pevné miesto v domácnosti aj v práci. Do svojich kancelárií ich zaobstarávajú firmy ako Facebook, Apple alebo Google. Podľa čoho sa ale pri výbere výškovo nastaviteľného stola riadiť?
Pri práci na počítači by ste mali stáť vzpriamene (s rovným krkom a chrbtom), s predlaktiami rovnobežne s podlahou a lakťami tvoriacimi pravý uhol. K tomu je ale potrebné, aby polohovací stôl mal dostatočný výškový rozsah.
Väčšina výrobcov ponúka nastaviteľné stoly s rozsahom od 70 do 115 cm, čo je dostačujúce pre väčšinu dospelej populácie. Menší používatelia samozrejme potrebujú stoly s nižšou doskou (minimálne 60 cm), vyšší ľudia zase zariadenia, ktoré sa dajú ,,vytiahnuť“ aspoň na 120 cm.
Na e-shope Liftor ponúkame dva typy polohovacích stolov: výrobok s 2segmentovými stolovými nohami má výškový rozsah 71 až 121 cm (a nosnosť 70 kg – viď ďalej), výrobok s 3segmentovými stolovými nohami ponúka rozsah 58 až 123 cm (max. nosnosť 120 kg). Detailnejšie rozoberáme rozdiely v článku o rozdieloch medzi nohami s 2 alebo 3 segmentami.
Ku konečnému výškovému rozsahu je potrebné pripočítať cca 3 cm (hrúbka dosky a vodiacich profilov)
Výškovo nastaviteľné stoly sa predávajú s dvoma typmi pohonov:
Mechanický pohon je síce lacnejší, je každopádne výrazne náročnejšie dosku zdvihnúť – zmena polohy zaberie aj niekoľko minút. U elektrického motoru je zmena výšky záležitosťou niekoľkých sekúnd.
Elektricky nastaviteľný stôl môžete ovládať buď pridržaním tlačidiel so šípkami, alebo si jednotlivé výšky uložíte do pamäťovej jednotky. To má dve výhody: po stlačení tlačidla sa stôl sám zdvihne do určenej polohy a výšku dosky nemusíte pri každej zmene polohy ladiť.
Na ovládacej jednotke môžete taktiež nastaviť alarm, ktorý vás v pravidelných intervaloch zvukovým signálom upozorní, že je čas zmeniť polohu.
Elektrické motory kvalitných polohovacích stolov naviac dokážu zaregistrovať prekážku nad sebou (napr. poličku) i pod sebou (stoličku) a zastaviť. Vďaka ich antikolíznemu systému tak nehrozí preklopenie stolu či škody na majetku.
V porovnaní s bežnými kancelárskymi stolmi majú tie polohovacie väčšie dosky: rozmer najmenšej pracovnej plochy je typicky 120 x 60 cm. Dimenzie dosky vezmeme do úvahy pri rozhodovaní, kam stôl umiestnime. U elektricky poháňaných výrobkov by zariadenie malo byť v rozumnom dosahu zástrčky (pokiaľ sa nechceme zaoberať predlžovacím káblom).
Väčšie rozmery dosky vyvažuje nosnosť staviteľného zariadenia, ktorá môže byť až 120 kg. To sa hodí hlavne v dielňach, kde výškovo nastaviteľné stoly naberajú na obľube aj vďaka možnosti umiestniť na dosku desiatky kilogramov vážiace prístroje. Versatilné využitie polohovacieho stola sa v dielni hodí pre silové úkony (poloha postojačky) aj jemnú, precíznu prácu (poloha posediačky).
Stoly s rozmernou doskou ale nájdu využitie napr. aj v ordináciách praktických lekárov.
Možnosti – a zdravotné benefity – výškovo nastaviteľných stolov rozširujú zariadenia, ktoré je možné k niektorým výrobkom dokúpiť. Medzi obľúbené patrí:
Detailné informácie si prečítate v článku o príslušenstve k polohovacím stolom.
Pri výbere sa riaďte cenou v prípadoch, kedy porovnávate výrobky totožnej kvality. Nižšia cena kvalitného výškovo nastaviteľného stola sa vám vyplatí hlavne v prípade, pokiaľ plánujete nákup viac zariadení – napríklad do kancelárie alebo skladu
Samozrejmosťou by u kvalitného predajcu mala byť možnosť výrobok do 30 dní od zakúpenia vrátiť.